Azim ve Başarı: Rocky

Büyük bir başarı hikayesi film: Rocky. Sylvester Stallone’nin Rocky’i çekerken ve oynarken ki süreçte yaşadıkları.

meshurfilmlerOcak 26, 2017izlenme 8446

Rocky filmini herkes izlemiştir. Büyük bir başarı hikayesini anlatıyor. Peki Rocky filminin çekiminin başarı hikayesini biliyor muydunuz? Sylvester Stallone, bize asla pes etmememiz gerektiğini söylüyor. Sylvester Stallone’nin Rocky’i çekerken ve oynarken ki süreçte yaşadıkları;

1-) Stallone’un, kendisine özgü bir ifadesi vardır akıllarda kalıcıdır. Ağız ve yüz yapısını herkes bilir. Bu durum, konuşmasına yansımıştır.

Sylvester Stallone gençliği

2-) Ağız yapısının ve konuşmasının böyle olmasının sebebi ise küçükken kısmi yüz felci geçirmiştir. Çocukluğunda bu sebepten ötürü çok konuşamamıştır.

Sylvester Stallone çocukluğu

3-) 1970 – 1975 yılları arasında küçük rollerde yer alabilen, birkaç senaryo denemesinde bulunmuş tecrübesiz bir aktör ve senarist olarak hayatına devam eder. Rol bulamamasının sebepleri arasında küçükken geçirdiği kısmı yüz felci önemli bir etken.

Sylvester Stallone gençliği

4- ) Aktörlük için New York’a gider ve orada kimse ona rol vermez. Banka hesabında sadece ve sadece 106 doları kalmış ve çaresizdir. İşler o kadar kötü gitmiş ki çok sevdiği köpeği Butkus ile birlikte New Jersey otobüs terminalinde

Sylvester Stallone ve köpeği

5- ) Aktörlük için New York’a gider ve orada kimse ona rol vermez. Banka hesabında sadece ve sadece 106 doları kalmış ve çaresizdir. İşler o kadar kötü gitmiş ki çok sevdiği köpeği Butkus ile birlikte New Jersey otobüs terminalinde uyumuşlardır.

Sylvester Stallone gençliği

6-) Hatta çok sevdiği köpeğini parası kalmadığı için besleyemeyecek bir duruma gelmiş ve çok sevdiği köpeğini 25 dolara hiç tanımadığı bir yabancıya satmak zorunda kalmıştır.

Sylvester Stallone

7-) Stallone bir gün Muhammed Ali’nin maçını izleme fırsatı buldu.24 Mart 1975’te Muhammed Ali ve Chuck Wepner karşı karşıya gelmektedir.

sylvester stallone muhammed ali

“Bu maçta, Chuck Wepner’in Muhammed Ali karşısında hiçbir şansı olmadığı, en fazla 3 raund dayanabileceği düşünülüyordu. Ancak Chuck Wepner, Muhammed Ali’den ne kadar sert darbeler alırsa alsın durmuyor ve dövüşmeye devam ediyordu.
Wepner herkesi şaşırtarak Muhammed Ali’ye tam 15 raund dayanmayı başardı ve maçı teknik nakavtla kaybetti.”
Bu maçtan çok etkilenen Stallone uykusuz kalarak sadece 3 günde bir senaryo yazdı ve o senaryo Rocky‘ydi.

😎 Stallone Rocky ile yapımcıların yanına gitti ve bazı yapımcılar senaryoyu beğenince Stallone’a senaryonun hakları için 125.000 dolar teklif ediyorlar.

rocky, sylvester stallone

Bu para hayallerinin ötesinde olan Stallone bu teklifi reddediyor. Çünkü yapımcılar filmde ki Rocky’i başkası oynamalı diye bir şartları vardı. Rocky’i kendisi oynamadığı sürece satmamaya karar veren Stallone’a 325.000 dolar teklif ederler ve yine kabul etmez. Zor durumda kalan yapımcılar, Sylvester Stallone’un isteğini kabul eder ve filmin çekilebilmesi için Chaplin’in kurucusu olduğu United Artists adlı kuruluşa giderler. Filmi bütçesi 2 milyon dolar olarak belirlenir. Fakat United Artists rocky’i Stallone’un oynamasını istememektedir. Yapımcılar Stallone’un kararının kesin olduğunu söylerler ve filmin bütçesini 1 milyon dolara düşürürler.

9-) Ve Rocky vizyona girdiği 1976 yılının en çok hasılat yapan filmi oldu.

sylvester stallone

Ayrıca En İyi Film Oscar’ını da kazanır. (Bu ödülü kazan ilk spor filmi özelliği vardır.)Ve Rocky filminden bir replik ile bitirelim;

”Dünya her zaman güllük gülistanlık değildir. Acımasız ve kötü bir yerdir. Ne kadar güçlü olduğun önemli değildir. İzin verirsen seni dizlerinin üstüne çökertir, sonsuza kadar orada kalmana sebep olur. Sen, ben, hiç kimse hayat kadar güçlü darbe vuramayız. Ama önemli olan ne kadar güçlü vurabildiğin değil, önemli olan o darbeyi yedikten sonra ileri doğru gitmeye devam edip edemediğindir. Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun? İşte kazanmak böyle bir şey! … Kendine inanmaya başlayana kadar, kendine ait bir hayatın olmayacak!

HD olarak Türkçe dublaj ya da Türkçe altyazılı Rocky’i izlemek için tıklayın.

Yorum yapın

İsim *
İsim ekle
E-mail *
E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.
Website